Yiğit'in Günlüğü

Yiğit ve annesinin hayatından kısa kısa..

Yiğit 19 aylık

Ekim 15, 2009

Sonbahar geldi hızlıca. Daha ben hava çok soğuk değil ama derken dün akşam kaloriferler yandı. Bu gece hava sıcaklığının 15 derecenin altında olması demek. Kıyafetler az geldi, kazak mont zamanı gelmiş. Ben bunlarla uğraşırken Yiğit oğlum bahçelere daldı hızlıca. Sarı yapraklarla oynamaya, yerdeki yapraklara basmaya bayılıyor. Bir de yağmur yağdı dün gece bozkır topraklara, yerler hemen az da olsa çamur içinde. Biz yine de bahçeden vazgeçmedik.
Yiğit 19 aylık oldu. Mevsim sonbahara dönerken biz de 2 yaşımıza doğru hızla ilerliyoruz. 19 aylık Yiğit neler yapıyor diye düşündüm hemen. Herşeyi anlar, herşeyi farkeder hale geldi. Söylediklerimizin çoğunu anladığını düşünüyorum. Kendisi fazla kelime kullanmıyor ama isteklerini ıı-ıııh diyerek anlatmaya çalışıyor. Sokakta gördüğü her kedi veya köpeğin peşinde. Araba koltuğunda dışarda olanları anlamaya çalışıyor. Yağmuru büyük bir hayretle seyrediyor. Sabah uyanma saati 07-07.30 arasında. Öğlen yaklaşık 2 saat uykusu devam ediyor. Geceleri uyku saatimiz 22-22.30 arasında. Halen geceleri uyanıp süt istiyor. Kendi odasında ve kendi yatağında huzurlu olarak uyuyor. Son hafta içerisinde geceleri uyanıp ağladı ama diş diye bekliyoruz. Şu anda altta 4, üstte 6 olmak üzere toplam 10 dişi var.
Ah ben bu kışı sevmiyorum diyorum ama ne desem boş. Kış kapıdan kendini gösterdi bile. Bir de bu sevimsiz gripler kapıda. Çocukları olanlar evde ne yapsınlar? Dışarda değişik gripler varken, biz de değişik programlar üzerinde çalışıyoruz. İnşallah mygym gibi aktiviteler konusunda bir problem olmaz. Yoksa tüm kış evde çocukla nasıl aktiviteler yapılır bilemiyorum doğrusu ...
not. beyaz unsuz şekersiz hamur işleri yazarı Arzu Aygen'i bilirsiniz değil mi? bu da bir yazısı...

9 yorum:

Naile dedi ki...

yaaa duygusal çocuk işte yaprakların üzerinde dolaşmasından belli. Burçtaşım benim (ben de balık burcuyum :) )

sevgiler..

Burcu dedi ki...

Ahhh aaahhh her balık burcu öyle olsa keşke Naile :) Arda da balık burcu ama uzaktan yakından alakası yok. Doğururken doktora demiştim zaten hata bende, balık duygusallığı çok fazla olmasın, siz saat sabah 9dan önce doğurtun, yükselenini koç yapalım diye!! :)

Görkemcim Yiğit çok büyüdü. Bende de bu aralar acaip bir durum başladı, bu grip olayından öyle etkilendim ki sürekli ellerimi yıkıyorum ve Ardanınkileri de öyle.. Psikolojimizi bozdular iyice..

elif ada dedi ki...

Nice 19 aylara, yillara Yigitcigim. Yarin gorusmek uzere... Ne gripler, ne de baska hastaliklar hepsi ırak olsun senden...
Sevgiler
Umur & Ada

Naile dedi ki...

ilahi Burcu ya :)) Balık burcuna laf atarsan işte öyle olur ahı tutmuş güzel burcumun :P

Limonlu Turta dedi ki...

Ağır abimiz aynı zamanda romantik abimiz olacak galiba. Gerçi ben taa Ankuva'daki buluşmamızda anlamıştım ama...O fotoğraftaki gibi çapkın bakışlar da pek yakışıyor kuzuma.
Tam 19 ay belirtileri bunlar işte. Aslında her söylediğini anlayıp istediğini yapıp istemediğine anlamamış numarası yapmaya başladığı aylar. Welcome to the club derim, yanaklarından öperim.
ç.

Belkıs dedi ki...

Daha nice nice sağlıklı huzurlu mutlu 19 aylara inşallah :)

gezicini dedi ki...

sevgili Naile,
sevgili burcu,
Yiğit normal zamanında doğmuş olsaydı nisan doğumlu bir koç olacaktı. erken doğum sonucunda balık oldu. yani bence normal zamanda doğmuş olarak koç daha uygun. yine de bilemiyorum tabii.

valla Burcu neredeyse günde 5-10 kere el yüz yıkıyoruz. hepimiz paranoyak olacağız bu gidişle.
sevgiler
gorki

gezicini dedi ki...

sevili umur,
size de nice sağlıklı mutlu yıllar, aylar. kıza da sevgiler:-)

sevgili çiğdem,
inan ki sağlıklı olmasından başka hiçbir şeyin önemi kalmıyor. bir düştüğü zaman elim ayağım titriyor. bakışı çapkın mı gerçekten? hiç haberim yok yahu...
kıza sevgiler kocaman...
gorki

gezicini dedi ki...

sevgili belkıs,
size de nice zamanlar, nice aylar, nice yıllar diliyorum. sağlıktan önemli hiçbir şey yok.
size de kocaman sevgiler
gorki


not. burayı okuyan arkadaşlardan özür diliyorum. cevapları geç yazabiliyorum. benden de herşey oluyor ama evhanımlığı yok işte.
bir tür yetenek herhalde. ben ne kendime , ne eve, ne oğlana hiçbirşeye yetişemiyorum. böyle işte.
sevgiler