Yiğit'in Günlüğü

Yiğit ve annesinin hayatından kısa kısa..

hipoglisemi

Ekim 28, 2009

Günlerdir yazdım, yazıyorum, tamam şimdi derken vakit geçti. Yiğit'in uykusu, banyosu, yemeği, temizliği, çamaşırları, ütüsü derken kendime de birazcık vakit ayırayım dedim. Hamilelik sırasında aldığım + 15 kilonun 10 kilosu halen üzerimde . Yürüyorum, az yiyorum ,su içiyorum vs ne yapsam olmadı. Bizim oğlanın anne sütü ile ilişkisi erkenden bitince böyle kilo verme imkanım da olmadı. Gerçi senelerden beri biraz topluca(!) olmakla biraz zayıflamak arasında gidip gelen bendeniz yoruldum artık bu fazla kilolardan. Diyet öncesinde aç karnına ve tok karnına kan verdim. Tahlilerden sonra da yeni bir kavram ile de tanıştım : bende hipoglisemi varmış! Yani kan şekerim düşükmüş. Gerçi açlık kan şekerimin düşük olduğunu bilirdim ama tokluk kan şekerimin de düşük olduğunu bilmiyordum. Böylece kısa aralıklarla ve az olarak devamlı yemem gerektiğini, düşük glisemik indeksli gıdalarla beslenmem gerektiğini öğredim. Daha öğrenmem gereken çoook şey var :-) Örnek olarak sabah erkenden-uyanır uyanmaz- bir ajda bardak süt ve 4 adet kuru kayısı yiyorum. Sabah kahvaltım ise genelde 1 dilim beyaz peynir, 1 yumurta, 5 adet zeytin ve 3 dilim (tahıllı) ekmekten oluşuyor. Tabii diğer alternatifler de var.
Bugün diyetimin 2. haftasını tamamladım ve 1 kg verdim, çoook mutluyum :-) Listem alternatifli olduğu için seçeneklerim çok, gram ölçüleri için de genelde mutfak tartısını kullanıyorum. Bu arada, Tesco marka bir ekmek makinesi de aldım, böylece tam buğdaylı, çavdarlı, kepekli ekmekleri artık evde yapabiliyoruz. Hem bizim için hem de çocuklar için çok iyi bir çözüm. Ekmek makinesi kullanma konusunda acemiyim. Bu konuda belki tekrar yazarım.
not. resim Yiğit ve oyun arkadaşları ile gittiğimiz Gymboree Ankara. Ben sanat resim kursu için biraz erken olduğunu düşünüyorum.

8 yorum:

sinem dedi ki...

Geçmiş olsun ,ama erken farketmiş olman da iyi birşey hatta diyetine dikkat etmen çok güzel.Umarım verirsin kilolarını sağlıkla...

Burcu dedi ki...

geçmiş olsun görkemcim, kilo vermeye başlaman da hayırlı olsun.. Umarım sağlıklı bir şekilde, bir daha hiç almamasına kilo verirsin.. öptüm yiğiti...

Naile dedi ki...

geçmiş olsun görkem, inşallah sağlıklı bir şekilde kalıcı kilo verimi gerçekleştirirsin de bir daha kilo sorunun kalmaz.

sevgiler..

elif ada dedi ki...

Görkemcigim,
gecmis olsun. Ama cok sanslisin biliyor musun? Genellikle hipoglisemi belirti vermediginden ortaya cikmaz. Sen, sans eseri kan testi yaptirip farkina varmissin. Umarim kisa zamanda istedigin kiloya iner bize de ilham perisi olursun. Sevgiler
Umur & Ada

gezicini dedi ki...

sevgili sinem,
aslında biraz biliyordum da bu kadar ciddi olduğunu bilmiyordum. aç kaldığım zaman karbonhidratlı yiyeceklere saldırmamdan belliymiş!
iyi dileklerin için teşekkürler...
sevgiler

sevgili burcu,
bakalım daha yolun başındayız. uzun ince bir yoldayımmm :-)
hayırlısı artık...

sevgiler
gorki

gezicini dedi ki...

sevgili naile,
yıllardan beridir devam eder kilo alma-verme. bu sefer daha bilinçliyim, inşallah iyi devam eder.
teşekkür ederim.
sevgiler

sevgili umur,
hipoglisemi geliyorum diyordu aslında. açlıklar, baş dönmesi filan. ama ilgilenmek lazım. tıbbi açıdan ilgilenmek lazım tabii.
senin ilham perisine ihtiyacın yok ki yahu?!
sevgiler
gorki

Hafiye dedi ki...

Bende de var aynından. Kilo yapıcı bir durum. Daha doğrusu feci acıktırıcı. Acıktığından da yeme krizi geliyor.
Zayıflamak istediğimde karbonhidratı direk kesiyorum. Ancak öyle mğmkün oluyor. Kepekmiş tahılmış, onları da keseceksin. Çot diye verirsin.
Ha sağlıklı mıdır, değil midir bilemem.

gezicini dedi ki...

sevgili hafiye,
5 hftadır diyetteyim. devam ediyorum. yapan kişi uzman diyetisyen. dedikleri doğrudur. ne verirse yiyorum ama yetmiyor. aç geziyorum. of off..
sana da kolay gelsin.
sevgiler
gorki