Yiğit'in Günlüğü

Yiğit ve annesinin hayatından kısa kısa..

Doğum günü

Ağustos 11, 2011

Haziran ve temmuz geçen sene olduğu gibi bol yağmurlu idi. Ankara'da olduğumuz için bozkırın nimetlerinden faydalandık. Tüm bahçeler,parklar, çimenler bizimdi. Yiğit bolca dışarıda vakit geçirdi. Hatta eve gelmedi tüm gün. Termosta içecek, parkta salıncak, kovalar küreklerle bahçedeydi. Anne ise cumartesi dahil mesaideydi. Anneyi aradı sordu ama sonra da alıştı Yiğit. Ben alıştı zannettim veya. İlk zamanlarda ağlayan Yiğit , sonraları ağlamaz olmuştu ya, daha ne olsundu. Aslında küçük çocuklar sadece duruma adapte oluyorlardı, istedikleri bir durum değildi bu. Sonradan Yiğit 'anne sen işe gitme, baba gitsin, para bize yeter diyecek ' durumun farkında olduğunu gösterdi. Temmuz ayı da Yiğit ablayla bahçede, anne işte şeklinde geçti.
Kuzen Ata'nın doğum gününden bir resim. Yiğit  Eskişehir yolu civarından geri dönerken, ' palyaço abla neden benim yüzümü boyamadı' diye dakikalarca ağladı. 3 yaşına kadar 3-5 kelime ile konuşan çocuk, 3-3.5 yaş arasında tüm zamanları da doğru kullanarak konuşmaya başladı. Anne hayretler içindeydi.

Karmaşa

Ağustos 07, 2011


2011 karışıklık yılı oldu benim için. Hareket, bereket, kaza, iş güç, ev arama,ev alma ,yorgunluk, okula başlama, yüzme dersleri, at vs derken liste uzayarak gidiyor. Sırayla anlatmam lazım. Kafam her zaman karışıktır benim. Tüm işleri güçleri sıraya sokmak lazım. En baştan başlayalım. Yiğit kısa süreli bir okul deneyimi yaşadı. Yarım gün de olsa, onun için de, benim için de büyük bir deneyim yaşadık. Eve en yakın okul en iyi okuldur dedik. Ben veya babası okula bırakacak, öğlen ablası gelip okuldan alacak şekilde program yaptık. İlk günler zor geçti. Ben Yiğit'in sınırlı fiziksel aktivite kapasitesinden dolayı endişe dolu günler geçirdim. Endişe edilecek bir durum yoktu. Her şey benim kafamda ve konuda tecrübeli bir okul ve öğretmen ile kolay halledilebilecek düzeyde idi. Gerekli bilgiler aktarıldı, Yiğit okula sorunsuz bir şekilde devam etti. Tek derdimiz okulda yemek yemeyi ret etmesi idi. Bunu da sorun yapmadık. Ev yakındı, evde yiyebilirdi. 2 ay sonunda az da olsa yemek yemeye başladı. Neredeyse tüm aktivitelere katıldı, yeni arkadaşlar edindi.
Hastalıklar yüzme ve pony dersleri başladığı zaman başladı. Sol kolunu iyi kullanamasa da, Yiğit yüzmede 3 yaş gurubunun en iyisi  ve cesaretlisi idi. Spor hocaları Yiğit'in yüzmedeki başarılarını  anlattıkça sevindirik oldum.. Geçen yaz Yiğit'i neredeyse 2 ay boyunca denizde yüzdürmem işe yaramıştı. Tek derdim, İncek civarına servisle gidip gelmeleri idi. Haberim olmadan gidilen at dersi ise Yiğit'i de beni de fena halde hırpalamıştı. Ne kadar yararlı olduğunu bilsem de, Yiğit'in yorgunluktan halsiz olduğunu gözlemeye başladım. Yemek yemez, uyuyamaz iken ateş ve öksürük de başlayınca yüzme derslerine ara vermek zorunda kaldık. Biraz ara vermek gerekiyordu.
Dönem sonunda ise bazı yuvalarda olduğu gibi yıl sonu gösterisi yapıldı.