Yiğit'in Günlüğü

Yiğit ve annesinin hayatından kısa kısa..

bol su içilecek!

Şubat 15, 2008

33. hafta kontrolüne gittik, kan ve idrar testlerim yapıldı. Hemoglobin rakamım biraz artmış (10.5) ve ferritin (137) normal rakamlar içinde. Kilom 73.5 ( yani artı 11.5 kg) ve tansiyonum 11-7.
Bebegin kilosu tahminen 1.850 kg. Bu beklenenden biraz daha düşük bir rakam. Dogumun 3 kg. civarında gerceklesmesini bekliyoruz.

33. ve 36. haftadan muayenelerinden sonra daha kısa aralıklarla kontrole gideceğiz. Daha sonra NST ( non stres test) baslayacak. Bu da bebegin iyilik halini değerlendiren testlerden biriymiş.

Doktor amniyos sıvısını biraz az buldu, bu az su içiyorum anlamına geliyor. Bugünden itibaren günlük olarak içtiğim su miktarını artırmam gerekiyor. Günlük olarak 12 su bardağı su içmem gerekiyor. Ortalama 2.5- 3 lt. su anlamına geliyor. Yanıma 1.5 litrelik bir şişesi aldım, onu ölçü olarak kullanıyorum. Su içmeyi sevmiyorum ama devamlı olarak su içmem lazım.

Doktor ayrıca mümkün olduğunca evde dinlenmemi önerdi. Alışverişi de bırak eşin yapsın dedi. Daha çok evde dinlenmek, TV seyredip kitap okumam demek. Eh, benim gibi oradan oraya koşan bir insan biraz dinlenmeli demek ki..

Bebeğin yatması için oyun parkı arıyoruz, marka konusunda kararsız kaldık. Oyun parkları hem yatak hem de daha sonra oyun oynamak için kullanılabiliyor. Katlandıktan sonra da arabaya yükleyebiliyorsunuz. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor.

5 yorum:

eren derin dedi ki...

Evet bol su icilecek. Hem bebek icin hemde senin dolasim sistemin icin cok önemli..

Oyun parki konusuna gelince, bence bebegin uzun süre icinde yatmasi icin uygun ergonomiye sahip degil. Bebeklerin kemikleri cok yumusak oldugu icin daha sert vede kaliteli bir yataga ihtiyaclari var. Bize burada (Almanya) böyle önermislerdi. Burada oyun parklari "seyahat yatagi" olarak geciyor. Chicco'nunki iyi sanirim..

Şanslı Hayat dedi ki...

su GERÇEKTEN ÇOK ÖNEMLİ. bEBEĞİN KİLOSU 3 KİLODAN DA DÜŞÜK GELEBİLİR BUNA HAZIRLIKLI OLUN. çÜNKÜ BİZİM ULTRASONUMUZDA KIZIMIZIN KİLOSU 3.500 GR GÖRÜNÜYORDU DOĞUMDAN 2 GÜN ÖNCE. dOĞDUĞUNDA 3.020 GR DI. ULTRASONUN YANILMA PAYI MAALESEF BÜYÜK OLABİLİYOR. ÖYLE OLURSA SAKIN MORALİNİZİ DE BOZMAYIN ÇÜNKÜ BEBEKLER ANNE SÜTÜ SAYESİNDE ÇOK ÇABUK KİLO ALIYOR.OYUN PARKI BENCE DE EN İYİ SEÇİM...HERŞEYİN YOLUNDA GİTMESİ DİLEĞİYLE...SEVGİLER...
#Lezzet Aşkı#

dgül dedi ki...

Bebeklerin en hızlı kilo alımı bu dönemde gerceklesiyor, endiselenmeyin bu yüzden derim ben.
Lakin sıvı konusu her zaman cok önemli, bu miktarı aslında rutin hayatımızda hep bu düzeyde tutmalıyız. Yatak gercekten de daha fazkla özenilmesi gereken bir mevzu, biz ilk yılda bebege uygun sertlikte bir yatagı olan sirin sallanan bir besik kullandık (ilk yıl mutlaka anneyle aynı odada olmak kosuluyla) ve biz de, bebekte çok rahat ettik. Bu dönemlerde artık bir de anne sütü ile ilgili psikolojik (hakkında bolca okumak) ve fiziksel( bakım kremleri gibi) hazırlıklara baslamanızı öneririm ben.
Sevgiyle ve saglıkla kalın...

gezicini dedi ki...

sevgili eren derinin annesi,
bol su içmek güzel ama midem bulanıyor bazen.. oyun parkı bize yazın yolculuk için lazım olacak. şimdilik sert sepet ile başlayacağız kısmetse..
sevgiler

sevgili hande,
sağlıklı olmasından başka birşey düşünemiyorum inan ki. inşallah doğuma kadar bebeğe kilo aldırabilirim. sebze, meyve, et, süt, yumurta herşeye devam...
sevgiler

sevgil dgül,
anne sütü, emzirme ile ilgili okuyorum ama başıma neler gelecek hiç bilmiyorum tabii..inşallah herşey sağlıkla devam eder..
sevgiler
gorki

yaban dedi ki...

ferritinin normal sınırlar içinde çıkması ve de 250'nin bayağı altında olmasına özellikle çok sevindim.
sevgiler. :)