Yiğit'in Günlüğü

Yiğit ve annesinin hayatından kısa kısa..

32 aylık

Aralık 06, 2010

33 aylık oldu neredeyse bizim oğlan. Güya ben bir zamanlar şu ay şu kadar kilo, boyu bu kadar diye bir bir yazardım. Ne zamandır bu rakamları fazla detaylı takip etmemeye başladım. En son 2.5 yaş muayenesinde ' hımm biraz kilo kaybetmiş' demişti doktor oysa ki. Sonra tahminen 1 ay sonra baktığımda yeniden kilo aldığını gördüm ve fazla sorun yapmadım. Bir de demir şurubu meselesi var. Bir süredir veriyorum ama resmen kabızlık yapıyor. Bu arada genel kontrol için kan verdik ama ne kadar zor oldu Yarabbim! Çocuklardan kan almayı bilen sevimli hemşireler olsa her yerde. Bu iş böylesine zor olmasa keşke. Kan verirken ben talasemi taşıyıcılığı için ekstra test istedim. İstemez olaydım! o iki damla kanı almak öylesine zordu ki :-( Ben talasemi taşıyıcısı olduğum için oğlum da % 50 ihtimalle taşıyıcı olabilir.
Kasım 2010 diğer yıllardan farklı olarak son derece güneşli geçtiği için bizim de vaktimiz güneşi takip etmekle geçti. Bahçedeki kuru yaprakları topladık , kestane pişirdik, nar yedik. Yiğit ayvayı ve narı çok sevdi, ayva ve kabak tatlısından ise hoşlanmadı. Genel olarak tatlılarla arası yok. Sadece ve sadece çikolata olsun, başka tatlı olmasa da olur ! Bayramdan kalma çikolata alışkanlığını sürdürmek istedi, ama ben sınırladım. Bıraksam tüm öğünlerde çikolata yer, hiç bıkmadan hem de! Bir de mantıyı geç keşfetti, ama bayıldı :-)

Geçtiğimiz günlerde anaokulu aramalarım ise devam etti. 3 yaşını doldurmadan kreşi - en azından şimdilik - düşünmüyoruz. Çankaya/Yıldız/Oran civarında tam olarak 10 (on!) yuva gezdim. Hepsinin kendine göre farklı eğitimi ve yöneticileri var. Gördüklerim ve gezdiklerim neredeyse bir cilt olacak ama sonunda karar verebildim. 2 yer var şimdilik düşündüğüm. Gerçekten şimdiden yuva konusunda bu kadar zor karar verebiliyorsam, yarın okul konusunda ne yapacağımızı ise hiç bilemiyorum!

6 yorum:

Burcu dedi ki...

3 yaşına birşey kalmadı zaten şurda Gorkicim, ama yarım günden başlatmanı tavsiye ederim 3e 1-2 ay kala mesela... Hangi kreşte karar kıldın?

sekoya dedi ki...

ah ah allah kolaylık versin.. annelerimizin işi ne kolaymış, şimdi hangi ekole katılmak istiyorsan buna anaokulundan karar veriyorsun inanamıyorum.. bana kendin gibi alman ekolümü istiyorsun filan diye soranlar var.. ne ekolü kardeşim eli yüzü düzgün bir anaokulu hangisi olabilir diye ileriye dönük fikir topluyorum nasa değilki burası üstelik bu çocuk daha birbuçuk yaşında.. ne diyim umarım günün birinde gülüp geçeriz bu endişelerimize..

elif ada dedi ki...

Biz çok özledik sizi. Kocaman olmuş bu oğlan ya

Defne dedi ki...

Nasıl da büyümüş kuzucuğum :). Öperim ikinizi de.

gezicini dedi ki...

sevgili burcu,
şimdilik kışı da evde geçirmek istiyorum. anaokulları ile ilgili olarak ayrıntılı bir yazı yazacağım inşallah.
sevgiler

sevgili sekoya,
anaokulları tamamen ayrı bir dünya. herkes kendine göre farklı bir sistem belirlemiş. artık ana-baba hangisini istediğine kendisi karar vermek zorunda. zor iş cidden.
size de kolay gelsin.

sevgiler
gorki

gezicini dedi ki...

sevgili elif ada,
biz de sizi özledik ama görüşemiyoruz bir türlü. kar da geldi şimdi. bahara kadar beklemesek ne kadar iyi olur?
sevgiler

sevgili Defne,
senin prenses de büyüdü değil mi? hepsi sağlıkla büyüsünler inşallah!
sevgiler
gorki