Yiğit'in Günlüğü

Yiğit ve annesinin hayatından kısa kısa..

Yiğit 11 aylık

Şubat 13, 2009

Havalar ısınmaya başladı bizim bozkır topraklarda.Artık biraz daha fazla dışarı çıkmaya başladık. Dış dünya ne kadar farklı, ne kadar çok şey var keşfedecek. Her gördüğümüz merak konusu. Ah bir de yürüyebilse ! Bugünlerde gezme yerimiz Oran sitesindeki Panora Alışveriş Merkezi. Özellikle de akvaryumun hemen yanındayız, köpek balıklarını seyrediyoruz :-)
11 aylık Yiğit neler yapabiliyor konusunu hemen yazayım  :
 •  emekleme yok, sadece yerde dönme, dönerek ilerleme var.
 • sehpa, masa, koltuk, yatak korkuluklarına tutunarak ayakta duruyoruz, sıralama tam olarak yapamıyoruz.
 • yerde oturmaktan hemen bıkıyor, hemen ayağa kalkmak istiyoruz, ama fazla ayakta duramıyoruz.
 • oyuncakları veya eline verdiğim bisküvi gibi yiyecekleri parmaklarının arasında sıkıyor, sonra da hemen ağızına götürüyor.
 • iki eliyle biberonu tutabiliyor, ama çok başarılı değiliz henüz.
 • kaşığı ağzına götürmeye çalışıyor, ama yemek konusunda başarılı değiliz.
 • yerde oturarak top oyanayabiliyoruz, kendine gelen topu tekrar atıyor.
 • ismini söylediğimizde dönüp bakıyor.
 • alkışı öğrendik, müzik eşliğinde el çırpıyoruz.
 • kendine göre farklı sesler çıkarıyor, ama ben bu sesleri tanımlayamıyorum henüz :-)
 • anne dediği rivayet ediliyor, özellikle babası tarafından :-)
 • yemek konusunda ilerledik, çorba, sebze yemekleri, dolma, haşlama tavuk, et sevdikleri arasında. yoğurt ve meyva pürelerine devam ediyoruz.
 • halen biberon maması kullanıyoruz. yavaş yavaş inek sütüne geçme çabalarım devam ediyor.  arada Pınar çocuk sütü veriyorum.
 • gece uykularımız bazen düzenli, bazen değil. bazı geceler birkaç defa ağlayarak uyanıyor.
 • 11 aylık Yiğit, alt iki ve üst iki dişiyle birlikte toplam 4 dişe sahip. Bu dişlerle salatalık, elma, bisküvi, ekmek kemirebiliyoruz.
Bu günlerde bizimle birlikte olmaktan daha çok keyif oluyor. Dışarıya çıktığımız zaman, mama sandalyesine oturarak bize eşlik etmek istiyor. Aynı şekilde evde akşam yemeklerinde bizimle birlikte olmak istiyor. Artık o bir küçük adam oldu! Kendi isteklerini değişik sesler çıkararak anlatmaya çalışıyor. Yürümek şu anda en büyük arzusu. Doktor amcamız normal zamanda doğmuş 11 aylık bebeklerin sıralama yaparak yürümesinin beklendiğini söylemişti. Biz 3 hafta erken doğduğumuzu düşünerek, kendimize zaman veriyoruz, sabırla devam ediyoruz. Anne olmak demek öncelikle sabretmek demekmiş, ben bunu öğrendim :-) 
okuma konusu. ithal bebek bakıcılarına talep artıyor, kaçak çalışan yabancı sayısı artıyor .
not. bir ay, sadece bir ay sonra 12 aylık olacağız, yani 1 yaşımıza giriyoruz, ne kadar heyecanlı!!!
2. not. sevgili elfeyp bizim sobelemiş, teşekkür ederiz ! herhalde artık sobelenmeyen kalmamıştır diye, biz bu sefer sobemizi kimseye göndermiyoruz. en büyük alkışı, minik bebekle birlikte müstakbel anne elfyp 'ye gönderiyoruz :-)

17 yorum:

Nilsu'nun annesi dedi ki...

Çabuk büyüyorlar öyle değil mi? 1. yaşı düşününce gerçekten heyecanlanıyor insan. Tatlı Yiğit'in 11. ayını kutluyorum. Kocaman sevgiler ikinize de:)

Naile dedi ki...

Nerederdesiniz?

Hayırlı olsun 11 ayınız, biz 1 yaşadık bilee :))

Burcu dedi ki...

hadi bakalım 11 sonra 12 13 derken tekrar tek rakamlara geçeriz sanırım 1 yaş 2 yaş 3 yaş diye.. Sonra bir bakmışsın okul hazırlıkları, düğün hazırlıklaır, daha bir sonra bakmışsın toruna bakıyorsun. Ay yok anacım, biz bebek bakmaktan kurtulamıycaz!! :)

elfeyp dedi ki...

Yaş saymaya başlıcaksınız bundan sonra artık ne güsel.. :)

sinem dedi ki...

Anne olmak bence de sabır ve emek demek.Bence Yiğit'in emeklemiyor olmasına kafayı takma . benim yeğen hiç emeklemedi sadece koltuğa tutunuyordu o da bazen. 1 yaşını 2 ay geçe bir gün pat diye yürüdü .Yiğit'de öyle olacağa benziyor.

Limonlu Turta dedi ki...

Gorkicim,
Yiğit'in fotoğrafını görünce şoke oldum. Ne kadar ama ne kadar büyümüş? Bakışları, duruşu değişmiş. Ben büyüdüm diyen bir hali var. Ay, bayıldım yine. Yürüme konusunda hiç bir şey demiyorum. Selin 11 aylıkken emeklemeye başladı, biliyorsun. Alçıyı çıkartıp kısa bir atel koyduklarından beri zaptetmek mümkün değil. Bir-iki hafta içinde de yürüyecek gibi. Yani demem şu ki her şey çok çabuk oluyor. Bir bakacaksın ki yürüyor. Sonra da tutamayacağız zaten.
Öperiz o bal yanaklardan.
ç.-s.

merve and burak dedi ki...

Inanmiyorum ogluslarin 1 yasina girmesine sadece 1 Ay kaldiii!!!!!!!!!!
Bu arada Dogum gununu nasil yapmaya karar verdiniz???

mummy dedi ki...

Hayırlı olsun Yiğitçiğin onbirinci ayı:)Doğumgünü çok yaklaştı desene..

Görkemcim bişiy sorcam bi de..Et ve tavuğu nasıl yediriyorsun?Bizmki hala çok taneleri şeyler yemiyor...Sen nasıl başlattın taneli yedirmeye?

Deniz dedi ki...

"Handsome" :) Tipitoş :) Yiğit kız olsaydı, ileride bir rimel reklamına çıkması garantiydi! Herkesin de dediği gibi bundan sonra zaman su gibi akacak. Ay değil, yıllar sayılacak. Bakacağız ki okula başlamış. Annesi şu cocukcağıza emeklemiyor deme, direkt yürüyecek ara aşamalarda neden kendini yorsun? Bakma anneye yavrum, 1,5 ay içinde yürüyünce annen şaşıracak :)

beyhan dedi ki...

ühü handsom'a ben laf atacaktım ismi lazım değil başkası atmış. :))
o zaman ben de sevgililer gününüzü kutluyorum. :)

gezicini dedi ki...

sevgili nilsu'nun annesi,
gerçekten çok hızla büyüyorlar, biz de yaşlanıyoruz :-( size de kocaman sevgiler gönderiyoruz :-)

sevgili naile,
neden bilmiyorum ama bugünlerde zor oluyor buraya yazı yazmak. kendimi motive etmem gerekiyor. size de nice sağlıklı, mutlu yıllar diliyoruz...

sevgiler
gorki

gezicini dedi ki...

sevgili burcu,
yakında bir yaşındayız diye yazı yazacağımı düşünmek ile inanılmaz.. sizin de doğumgününüzü sabırsızlıkla bekliyoruz... varsa yapacak birşeyler, haber ver olur mu?

sevgili elfeyp,
sizinkiler daha hızlı gidecekler, siz çok hızlısınız:-) merak ettim de siz Bodrum'da mı yaşıyorsunuz? ben yazları genelde oralarda oluyorum da...

sevgiler
gorki

gezicini dedi ki...

sevgili sinem,
artık vazgeçtik canım emeklemesinden. bazı bazı yürüteçe koyuyorum ,bazen de kendim yürütüyorum. artık bakalım beyimizin keyfi ne zaman isterse..senin zülal'i de öpüyorum, kolay gelsinnn...

sevgili çiğdem,
en son gördüğüm kadarıyla, senin kız da hızla yürüyecek, az kaldı. o zaman da tutabilirsen bravo!
tekrar geçmiş olsun prensese...

sevgiler
gorki

gezicini dedi ki...

sevgili merve,
doğum günü konusu belirsiz. en yakın akrabalarla birlikte sayı 20'yi geçiyor. arkadaşlar gurubu ayrı olacak sanıyorum. bir hafta önce veya sonra mesela. arka arkaya iki gün bayılırım herhalde..zor iş yahu! evde olacağımız kesin ama...
size de kolay gelsin...

sevgili mummy,
biz 6.aydan itibaren azıcık tadımlık veriyorduk. mesela tarhana çorbasının içine kıyma koyabilirsin. tavuk haşlayıp didikleyip şehriye çorbasının içine atabilirsin. dana kıymadan yapılmış köfteyi minik minik doğrayıp pürenin veya yoğurdun arasıra karıştırabilirsin. biz pek püre yapmadık, beyimiz öyle sevmedi. genelde çatalla ezerek verdik. limonla, zeytinyağı ile tatlandırdık. deneme yanılma metodu yani. hangisini severse ondan...
size de kolay gelsin!

sevgiler
gorki

gezicini dedi ki...

sevgili deniz teyze,
annem takılmış kalmış işte bu neden emeklemiyor diye. sanki emekliycem diye bir kural var!? ne işim var yahu beni halılarda filan? şimdiden sehpa masa kenarlarına tutunup yürümeye çalışıyorum. o da bazen tehlikeli oluyor tabii. geçen kendimi bir attım halıya, annem yetişimedi zavallı. ben ağladım, o ağladı, karşılıklı ağladık:-(
bekleriz yine, ben evdeyim...

sevgili beyhan,
handsome tişörtünü pek sevdim, mothercare indiriminden aldım. aman bazı bazı kırmızı da çok iyi gidiyormuş.
biz de sizin sevgililer gününüzü kutluyoruz :-)

sevgiler
gorki

Papatya dedi ki...

Görkemcigim,
Yiğit kocaman olmuş maşallah:)

gezicini dedi ki...

Zeynepim,
sağolasın, darısı başınıza inşallah!
sevgiler
gorki