Yiğit'in Günlüğü

Yiğit ve annesinin hayatından kısa kısa..

22.hafta

Kasım 30, 2007

22. hafta. Bugüne kadar neler yaptık? Her ay rutin olarak kan ve idrar testleri, ayrıntılı ultrason, 3lü test ve amniyosentez. Çok şükür herşey normal çıktı. 22. haftada yine rutin olarak kan ve idrar testlerinin yanında, açlık ve tokluk kan şekeri testleri yapılacak. İlk 12 hafta Folik Plus aldım, şu anda ise Elevit multivitamine devam ediyorum. İlk 12 hafta için mide bulantıları, kusma, baş dönmesi normal kabul ediliyor, benim çok fazla olmadı. Birinci trimester(latince 3 ay) olarak da adlandırılan ilk 3 ay, genelde daha problemli olarak kabul ediliyor. İkinci trimester denilen ikinci 3 ay ise daha rahat ve sakin geçirilmesi beklenen bir dönem. Benim de öyle oldu. 16. haftada bebeğin cinsiyetini hem doktorumuz söyledi, hem de ayrıntılı ultrasonda doğrulandı.
Şu anda alt azı dişlerimden birisinde geçici dolgu var ve diş filmi çektirmem lazım. Hamilelerin çok gerekli olmadıkça röntgen ışınları alması istenmiyor, eğer gerekiyorsa kurşun bir yelek giyerek film çektirilmesi gerekiyor. Ben de daha bu filmi çektiremedim. Tavsiyem, hamilelik döneminden önce mutlaka bir diş hekimine görünerek tedavilerinizi yaptırın!

bir not. inanılmaz ama dün gece evde bir eşek arısı kolumdan soktu!! acil müdahale ile iğne kolumdan çıkarıldı, buz ile şişmesini önlemeye çalıştık. ama devamlı yanıyor ve kaşınıyor!

4 yorum:

Nazkız dedi ki...

Hamilelik sürecin benimkine çok benziyor da bu mevsimde evin içinde eşşek arısı neredn seni buldu, çok güldüm valla sabah sabah! Amonyak sürersen iyi gelir normalde ama yine de hamile olduğun için doktoruna danışmalısın. Sevgiler...

gezicini dedi ki...

sevgili nazkız,
ben de anlamadım nerden buldu bu arı beni? evde amonyak yoktu, buzla idare ettik. doktora sordum, merak etmeyin dedi. sadece anti-histaminik bir jel sürüyorum. bugün daha iyi gibi.
sevgiler
gorki

Deniz dedi ki...

Tövbe yarabbim, nerden buldu arı seni... Geçmiş olsun. Bebek arı gibi çalışkan olsun :))

gezicini dedi ki...

denizcim,
ben de inanamadım uzun zaman ama oldu işte. ben zaten börtü böcekten korkarım, düşünebiliyor musun gecenin yarısı kolum yanıyor, ben panik..
neyse, bu da böyle geçti işte.
bu arada, antihistaminik fenistil jel.
sevgilerimle